Achievements

Merits/ Meriete 2011
Category/ Kategorie
Kleure(Silwer) / Colours(Silver)

Certificate of merit, trophy (where applicable) and a silver scroll Sertifikaat van verdienste, trofee (waar toepaslik) en ‘n silwer balkie

In this category learners receive recognition for achievements at district and provincial level. The highest achievements at school level also receive recognition in this category.

In hierdie kategorie ontvang leerders erkenning vir hul prestasie/s op distriks- en provinsiale vlak. Die hoogste prestasie/s op skoolvlak word ook in hierdie kategorie toegeken.

1. IMKE COETZEE
• Kleure
Akademies: Hoogste prestasie in: Kuns en kultuur – 95%

2. JAMIE DODKINS
• Colours
Dance: Spanish Dance Society Exam – Ingreso Distinction 80%

3. MELISSA GREYLING
• Colours
Dance: Spanish Dance Society Exam – Ingreso Distinction 84%

4. DONNELL KAKORA
• Colours
Dance: Spanish Dance Society Exam – Ingreso Distinction 82%

5. ANDILE LEKHULENI
• Colours
Dance: Spanish Dance Society Exam – Ingreso Distinction 81%

6. BRANDON MASELELA
• Colours
Academics: Highest achievement in: Music – 87%
Mathematics – 85%

• Colours and trophy Music: Junior Top Learner of the Year (Grade 8-9)
Music Theory Junior
Aural Junior

7. ORATILOE MATLA
• Colours
Dance: Spanish Dance Society Exam – Ingreso Distinction 83%

8. BOIKHUTSO MMUSHI
• Colours
Dance: Spanish Dance Society Exam – Ingreso Distinction 83%

9. TSHEGOFATSO MOEKATSANE
• Colours
Dance: Spanish Dance Society Exam – Ingreso Distinction 81%

10. TUMELO MONNAKGOTLA
• Colours
Academics: Highest achievement in: French 2nd Additional Language – 96%

11. SHARON MOTAUNG
• Colours
Academics: Highest achievement in: Economics and Management – 88%

12. LALELA MSWANE
• Colours
Dance: Spanish Dance Society Exam – Ingreso Distinction 86% • Certificate of merit and trophy

Dance: Excellence in Ballet – Junior : Margot Fontyn Floating Trophy

13. KUDZAI NYAMAHOARO
• Colours
Academics: Highest achievement in : Accounting – 90%

14. KAMOGELO SEGOJE
• Colours
Academics: Highest achievement in: Life Orientation – 82%

15. KEMELO SEHLAPELO
• Colours
Academics: Highest achievement in: Technology – 85%
Dance : Highest achievement in Dance Theory 90%

16. STEPHANIE STONE
• Colours
Academics: Highest achievement in: Afrikaans Eerste Addisionele Taal – 80%

17. CHRISTINA TCHOKOVA
• Colours and trophy
Enterprise Management: Dedication Learner of the year – Junior

• Colours
Academics: Highest achievement in Mathematics – 85%

1. JOHN ALLISON
• Colours and trophy
Art: Junior Dedication learner of the year.

2. ZAMAGCINA DANTILE
• Colours and trophy
Hospitality Studies: Dedication Learner of the Year: Grade 9

• Colours
Academics: Highest achievement in Hospitality Studies – 80%

3. ALEX HABONINMANA
• Colours
Dance: Spanish Dance Society Exam: Primer Ano Distinction 80%

4. KEVIN LEHMANN
• Colours Dance: Spanish Dance Society Exam: Primer Ano Distinction: 81%
Highest Achievement Spanish Practical 81%

• Certificate of merit and Trophy Dance: Best Achievement in Spanish Dance – Junior : Mercedes Molina Floating Trophy

5. SEHLODI MAMOGOBO
• Colours
Leadership: Media – outstanding leadership and dedication

6. ANGELIQUE MARIANO
• Colours
Art: Finalist in the Pretoria News Design-an-Ad Competition: 2011

7. LUNGA MNDAU
• Colours and trophy
Music: Piano Junior
Junior Dedication Learner of the Year (Grade 8-9)

• Colours
Music: Category winner – Pretoria Eisteddfod

8. SHELLY MORRISON
• Certificate of merit and trophy
Dance: Most improved Junior Jazz Dance Learner – Angie Crouch Floating Trophy

9. KAMOGELO MUSE
• Colours
Academics: Highest achievement in: French 2nd Additional Language – 91%

10. LYRIC NOTSHE
• Colours and trophy
Enterprise management: Top Learner – Financial Management Junior
• Colours
Academics: Highest Achievement in:
Economics and Management – 86%
Mathematics – 88%
Accounting – 95%

11. KERRYN VAN DER MERWE
• Colours
Academics: Highest achievement in:
Life Orientation – 86%
Dance Studies – 80%
Dance : Junior Learner of the year with an average of 80%
: Junior Dedication Learner of the year
: Highest Achievement in Dance Theory 90%

• Certificate of merit and trophy
Dance: Perseverance and Dedication – Celeste Fair Floating Trophy

1. ESTHER AUSTIN
• Colours
Academics: Highest achievement in Business Economics – 80%

2. TLHOLOGELLO BIYANA
• Colours
Academics: Highest achievement in Accounting – 89%

3. KGOMOTSO DHLANGAMANDLA
• Colours and trophy
Hospitality Studies: Top learner of the Year: Grade 10

• Colours
Academics: Highest achievement in:
Hospitality Studies – 81%
Life Sciences – 80%

4. MISHA EGROIGNARD
• Colours
Academics: Highest achievement in:
Design – 82%

5. ALICIA JOUBERT
• Colours and trophy
Tourism: Top Learner of the Year: Senior

6. DIKGANG KHOMO
• Colours
Academics: Highest achievement in:
Life Orientation – 92%

7. KAMOGELO KWAPA
• Colours
Academics: Highest achievement in:
Life Orientation – 92%

8. LINDELANI LEE
• Colours
Music: Member of Simfonia Juventi

9. TSHEPISO MAKHOOANE
• Colours
• Expo: Silver medal winners at the Eskom Expo for young scientists

10. SEHLODI MAMOGOBO
• Colours
Leadership: Media – outstanding leadership and dedication

11. BASETSANA MAPHOSO
• Colours
Expo: Silver medal winners at the Eskom Expo for young scientists

12. ANGELA MARUMO
• Colours and trophy
Hospitality Studies: Dedication Learner of the Year – Grade 10

13. LEHLOGONOLO MASHAMAITE
• Colours
Music: Passed UNISA Music Theory grade 4 with distinction
(93%), listed on the roll of honour.

14. BOITUMELO MKHAWANA
• Colours and trophy
Enterprise Management: Dedication Learner of the year – Senior

• Colours
Academics: Highest achievement in:
Economics – 92%
Accounting – 89%

15. SANELE MNTLA
• Colours and trophy
Tourism: Dedication Learner of the Year – Senior

16. LESEGO MONTSHO
• Colours
Dance: Highest Achievement in Spanish Practical 81%

17. LETLHOGONOLO MOTLHAKENG
• Colours and trophy
Drama: Dedication learner of the year Grade 10

• Colours
Academics: Highest achievement in:
Afrikaans Eerste Addisionele Taal – 81%

18. LEFA NKADIMENG
• Colours
Leadership: Media – Media leadership for 3 years

19. CHANELLE OLIVIER
• Colours
Dance: Highest Achievement in Dance Theory 86%

20. BOTSHELO SEKGWELEO
• Colours
Academics: Highest achievement in:
Mathematics – 91%

21. MIHANANO SHIRILELE
• Colours
Academics: Highest achievement in:
Visual Art – 81%

1. CARRYN-ROSE ALEXANDER
• Certificate of merit and trophy
Dance: Constant improvement, hard work and potential in Ballet for Grade 11 – Stephanie Anne Phillips Floating Trophy

2. AALIYAH ALLY
• Colours
Tourism: Top Learner of the Year – Grade 11

3. SINEAD BROWN
• Colours
Academics: Highest achievement in:
Life Sciences – 87%

4. LISE ANN-MARI BRITZ
• Certificate of merit and trophy
Dance: Musicality and Technique – Senior: Dulcie Howse Floating Trophy

5. ZIZIPHO DANI
• Colours
Leadership: 3 Years Media Leadership

6. PEDRO LUKE DE AGRELA
• Colours
Academics: Highest Achievement in:
Music Performance – 81%
Music : Highest achievement for Music
(First Instrument) – 82%

7. ZIKHONA DLEPHU
• Colours and trophy
Drama: Dedication learner of the year: Grade 11

• Colours
Academics: Highest achievement in:
Dramatic Arts – 84%
History – 81%
English Home Language – 81%

8. JOHNEL JACOBS
• Colours
Dance: South African Dance Teacher’s Association – Qualified for Show dance and Jazz World Championships in Germany and Poland

9. KGOLOLOSEGO KOTOTSI
• Colours and trophy
Enterprise Management: Top Learner – Financial Management: Senior

• Colours
Academics: Highest achievement in:
Mathematics Paper 3 – 90%
Mathematics – 82%
Accounting – 82%
Afrikaans Eerste Addisionele Taal – 88%
Life Orientation – 88%

10. KABELO MASALESA
• Colours
Academics: Highest achievement in:
Economics – 89%

11. THEMBI MASWANGANYE
• Colours and trophy
Music: Strings

• Colours
Music: Pretorium Trust Bursary winner
Member of Simfonia Juventi
Pass UNISA Violin grade 6 with distinction (80%)

12. KOLETSO MOTAU
• Colours
Hospitality Studies: Dedication Learner of the Year – Grade 11

13. SWEETNESS MOTSEPE
• Colours
Leadership: 3 years Media Leadership

14. VALENTIA MOTSWENE
• Colours
Academics: Highest achievement in:
English Home Language – 81%

15. NOMUSA MTSWENI
• Colours
Tourism: Dedication Learner of the Year – Grade 11

16. AMANDA PRETORIUS
• Colours
Academics: Highest achievement in:
Mathematics Literacy – 84%

17. HYE-YOUNG SON
• Colours
Music: Member of the Simfonia Juventi

18. NEO SONO
• Colours
Academics: Highest achievement in:
Business Studies – 84%

19. JOHAN VAN ZADELHOFF
• Kleure en trofee
Musiek: Gehoor Senior

20. SEAN WARBURTON
• Colours
Expo: Silver medal winners at the Eskom Expo for young scientists

Merits / Meriete 2011
Category/ Kategorie
Honours (Goud) / Erekleure (Goud)

A gold certificate of achievement, trophy and a gold scroll are awarded to the learner who:

• has achieved at national level.
• has received third colours.

These merits are not automatically awarded, but only to learners who deserve them.

1. ZUKISWA MLOMBILE
• Honours
Academics: Top academic achiever in Grade 8

• Colours
Academics: Highest achievement:
Life Orientation – 82%
Dramatic Arts – 84%
English Home Language – 81%
French 1st Additional Language – 96%
Natural Science – 88%

2. REVASH SINGH
• Honours
Dance: South African Acrobatic Championships – Received South African Colours and was selected to represent South Africa in The United States of America.

• Colours
Dance: Acrobatic Federation of South Africa: Red Examination – Pass Honours with Distinction 97%
: Spanish Dance Society Exam – Ingreso Distinction 87%
: Highest Achievement in Spanish Practical 87%
Sport : Karate Grading – Categories Orange 2, Blue 1
and Blue 2

• Certificate of merit and trophy
Dance: Best Achievement in Spanish Dance – Grade 8: José Montoya Floating Trophy

1. JANUS DE LANGE
• Erekleure Akademie: Beste algehele prestasie in Graad 9

• Kleure en trofee
Drama: Toewydingsleerder van die jaar – Graad 9

• Kleure
Akademie: Hoogste prestasie in:
Tegnologie – 80%
Natuurlike Wetenskappe – 87%
English Home Language – 85%

1. NINA-MARI GROBLER
• Erekleure
Akademie: Beste algehele prestasie in Graad 10

• Kleure en trofee
Musiek: Musiekteorie Senior
Musiekgeskiedenis Senior

• Kleure
Akademie: Hoogste prestasie in:
English Home Language – 88%
Afrikaans Huistaal – 89%
Frans 2de Addisionele Taal – 96%
Musiek – 80%

Musiek : Slaag UNISA Musiek Teorie graad 4 met onderskeiding(89%)
: Hoogste prestasie in Musiek (Tweede instrument) – 80%

2. TAKALANI MARABA
• Honours
Music: Member of the ‘Miagi’ National Youth Orchestra

• Colours and trophy
Music: Wind senior

• Colours
Music: Member of Simfonia Juventi

1. BEAUDINE ABRAHAMS
• Honours
Art: Winners of the Regional Nissan Micra Art Competition.

2. ANGELIQUE ALLISON
• Honours
Dance: West Rand Challenge Adult National Pre-Champ Latin – 1st place in Latin (Samba, Cha-Cha, Rumba, Paso Doble and Jive)

• Colours
Dance: Spanish Dance Society:Cuarto Ano Flamenco Distinction: 86%
: Fred Astaire Bronze Final Qualification Exam – Foxtrot, Cha Cha, Merengue, Eastern Swing, Waltz, Rumba, Samba and Western Swing Honours with distinction.
: Fred Astaire Match dance Youth Bronze Final – Gold medals in Rumba, Samba, Cha Cha and Jive
: Gauteng Regional Championships Youth Rising Star – All Sections Open Ballroom and Latin: 2nd place (Samba, Cha Cha, Rumba, Jive)
: Solo in School Production – ‘Swanhilda’ in Coppéla

• Certificate of merit and trophy
Dance: Artistry in Dance – Senior : Letitia Muller Floating Trophy

3. KIMBERLEY BEDIAKO
• Honours
Art: Winners of the regional Nissan Micra Art Competition

• Colours and trophy
Art: Junior Top learner of the year.

• Colours
Academics: Highest achievement in:
Design – 84%
Visual Art – 87%

4. ESTHER CHANDA
• Honours
Leadership: 4 years Media Leadership and Vice Head Prefect

• Honours
Music: 3rd Colours

• Colours and trophy
Music: Senior Dedication Learner of the Year(Grade 10-11)
: Top Learner of the Year (Grade 10-11)

• Colours
Music : Passed UNISA Recorder grade 6 with
distinction (85%)
: Passed UNISA Music Theory grade 5 with distinction (81%)
Academics: Highest achievement in:
Life Orientation – 88%

5. ERROL DAVENPORT
• Honours
Academics: Best overall achievement in Grade 11

• Colours and trophy
Hospitality Studies: Dedication Learner of the Year – Grade 11

• Colours
Academics: Highest achievement in:
Hospitality Studies – 89%
Business Studies – 84%
Expo : Silver medal winners at the Eskom Expo for young scientists

6. DESIRE DE LACY
• Honours
Art: Winners of the regional Nissan Micra Art Competition

7. LINDOKUHLE DLAMINI
• Honours
Leadership: 4 years Media Leadership and Vice Head Prefect

8. XOLISWA MABENA
• Honours
Art: Winners of the regional Nissan Micra Art Competition

9. WARREN MADISENG
• Honours
Art: Winners of the regional Nissan Micra Art Competition

10. TUMELO MAHLO
• Honours
Art: Winners of the regional Nissan Micra Art Competition

11. ADRIAAN MARAIS
• Honours
Dance: International Fine Arts Association – received South African Colours with an average of 93% and qualified for the National Championships.

• Certificate of merit and trophy
Dance: Best Achievement in Spanish Dance – Senior : José Montoya Floating Trophy

• Colours
Dance: Solo in School Production – for ‘Dr Coppélius’ in Coppélia.
: International Fine Arts Association Eisteddfod – Contemporary Solos for ‘Breathing’ 98%
and ‘Tribune’ 97%.
: Overall Teacher’s Awards International Fine Arts
Association Eisteddfod – Best Freestyle Productions:
‘Bionic’, Best Teacher 2011, Best Choreographer 2011,
Best Contemporary Productions: ‘Gravity’, Best
Contemporary Duet: ‘There’s a place’
: Cuarto Ano Flamenco Distinction 88%
: Highest Achievement – Dance Theory 87%
: Highest Achievement – Spanish Practical 88%

12. OLEBOGENG MATHIBE
• Honours
Art: Winners of the regional Nissan Micra Art Competition

13. FRIDDAH MBEDZI
• Honours
Art: Winners of the regional Nissan Micra Art Competition

14. DINEO MOTAU
• Honours
Art: Winners of the regional Nissan Micra Art Competition

15. TSHEGOFATSO MOUMAKOE
• Honours
Music: 3rd Colours

• Colours and trophy
Music: Voice Senior

• Colours
Music: Pretorium Trust Bursary winner

16. LONDOLANI MUTHADZWI
• Honours
Art: Winners of the regional Nissan Micra Art Competition

17. GAME OOR
• Honours
Art: Winners of the regional Nissan Micra Art Competition

18. ITUMELENG SEEMA
• Honours
Music: 3rd Colours
• Colours
Music: Member of Simfonia Juventi

19. CHELETE TSHEOLE
• Honours
Hospitality Studies: Runner up (2nd place) in the National Pick ‘n Pay School Chef’s Competition.

1. ANGELIQUE ALLISON
Third Honours for Dance

2. NINA-MARI GROBLER
Third Honours for Academics: Best overall achievements in Grade 8,9 and 10

SPESIALE TOEKENNINGS
SPECIAL AWARDS

In hierdie kategorie word die hoogste moontlike eer toegeken aan die leerders wat op verskeie gebiede besondere prestasies gelewer het. In this category we honour learners who excelled exceptionally during their school career.

1. BEURSTOEKENNING
‘n Beurs en erekleuresertifikaat word toegeken aan die leerder met die hoogste gemiddelde prestasie in Afrikaans en Engels.\

JOHANNA VAN DYK TALEBEURS – VESHANKA CHETTY VIR MEERTALIGHEID

2. ATKV TOEKENNING VIR DIE BESTE PRESTASIE IN AFRIKAANS – VESHANKA CHETTY

BRONSMEDALJE EN ERESKILD

2.1 FINESSE TOEKENNING – VESHANKA CHETTY

This award is made to the most refined learner with regard to neatness on his/her person, work and relationships.

Veshanka is a refined young lady, always well-groomed and graceful, and upholding excellent relationships with her peers and educators alike. She always behaves with friendliness and dignity, and her personal interaction can be described as courteous, considerate and respectful. Her appearance and manners are always impeccable, her work has been neat, and the way that she applies herself epitomizes an ideal for all Pro Arte Alphen Park learners.

As a well-groomed young lady, she is proud of her appearance under all circumstances. Her behavior and appearance typifies her high personal values and standards.

We are proud to present this award to Veshanka. She is a worthy recipient.

2.2 HUMAN RELATIONS AWARD – LUCIUS MALATJI

This award is presented to the learner who, at all times, demonstrated good human relations in his/her interaction with teachers, fellow learners and workers on the premises.

The decision to award this medal to Lucius was unanimous. Lucius is the personification of what human relations at their best should look like. With his friendly and kind manner he has the unique ability to put people at ease, while always staying true to himself and his personal values. He always treats teachers and fellow-learners with reverence and respect.

His charm and his friendly disposition, as well as his positive outlook and ability to motivate fellow learners, will stand him in good stead in future, and he is the obvious choice for this award.

2.3 DEDICATION AWARD – LUCIUS MALATJI

This award is made to a learner who demonstrated dedication to academic work, and is not necessarily the highest achiever.

Lucius worked very hard throughout his whole career at Pro Arte Alphen Park. He is a learner who has always been dedicated to his academic studies. His enthusiasm and energy towards his work is exemplary and prove that someone who works hard and uses time efficiently can indeed have a life filled with many enriching activities.

Lucius has a pleasant personality and he interacts gracefully with learners and teachers alike. He is a highly motivated individual with a steely determination to achieve well in all subjects, and he is totally committed to do his very best in all his endeavours.

He is a worthy recipient of this award.

2.4 BRENT HISCOCK TOEKENNING VIR DIENSBAARHEID – AMY VAN DER WALT

Hierdie toekenning word aan die graad 12-leerder gemaak wat te alle tye gewillig was om op enige terrein van die skoollewe ‘n bydrae te lewer. Hy/sy het uit sy/haar pad gegaan om die karakter van die skoolgemeenskap, sowel as die reputasie van die skool uit te bou.

Amy is die ooglopende keuse vir hierdie toekenning. Hierdie afgelope jaar het sy haarself ten volle gegee, en sy het deurgaans die hoë standaarde wat sy aan haarself gestel het, in die projekte wat sy aangepak het ten toon gestel.

Sy was altyd beskikbaar om enige taak met oorgawe te verrig, en het ook gewoonlik die leiding geneem met die reël van skoolfunksies. Kortom – sy was gewoonlik die hart en siel van aktiwiteite wat aangepak is.

Amy is ‘n waardige ontvanger van hierdie toekenning.

3.1 DUX-LEERDER

The grade 12-learner with the highest average receives an honorary shield, honorary certificate, trophy and gold medal.

Die akademiese top-leerder met ‘n gemiddeld van tenminste 80% word hier erken.

The University of Pretoria is also presenting a bursary to the Dux-learner on condition that he/she will further his/her studies with them. This bursary will cover the initial registration fees.

The his year the award goes to: MPULE THEKO MATLOLA (82.07%)

error: Content is protected !!